בין אהבה להתאהבות

הם נפגשו לראשונה במסיבה של חבר, המבטים שלהם הצטלבו, היא הרגישה שהלב שלב "ליטרלי" החסיר פעימה, היא עקבה אחריו בעיניה ואז כשהוא הלך למטבח היא ניגשה אליו, נעים מאוד שמי מורן אמרה, הוא הסתכל עליה ואמר לה, היי מה נשמע? אני גיא.


המטבח היה צפוף והיא עמדה קרוב אליו, הריח שלו הטריף אותה, הוא נראה לה פשוט משולם, חתיך כזה, צוואר גברי, זרועות חסונות, הג'ינס ישב עליו בול, בחור כזה מוצק עם הרבה נוכחות.


הוא הציע לה בירה והיא זרמה.

הם תפסו פינה, ישבו שתו ודיברו, היא שאלה אותו שאלות והוא, שבדר"כ לא ממש מדבר, ענה לה באריכות, היא קלטה שהוא מנסה להצחיק אותה, להקסים אותה.


הם דיברו על דברים כייפים טיולים לחו"ל, חוויות מצחיקות, הוא פלירטט איתה במבט בדיבור, היא נגעה בו בכתף כבדרך אגב והוא הרגיש מחושמל... הוא לא הוריד ממנה את העיניים, לא רצה שהערב ייגמר.


היא שמעה שיר שהיא אוהבת וקמה לרקוד הוא הצטרף אליה, רוקדים אחד מול השני, הם נהנו וצחקו הוא נצמד אליה והם התנענעו כמו גוף אחד, הם היו בהיי מטורף, כאילו הם בבועה לבד, לא קולטים בכלל מי מסביבם, מסתכלים עמוק בעיניים, גוף לגוף נצמדים.


הוא מנשק אותה והיא אותו, הלשונות שלהם רוקדים ביחד בסנכרון מושלם, היא מרגישה שהיא חצי מטר מעל הקרקע, הוא מרגיש שיכור וזה לא מהבירה.


לסיפור שכזה אנחנו מייחלים? חולמים? האם הרגשות הללו זה אהבה הזו שאנחנו כל כך רוצים? זה החצי השני שלי? זה הבחור.ה שאנחנו נתחתן איתה ונקים איתה בית?


אז זהו שלא בהכרח!! זהו סיפור קלאסי של התאהבות. לא אהבה.

אז מה ההבדל בין התאהבות לאהבה?


התאהבות זהו מצב זמני של רגשות עזים, כאשר מספר של הורמונים פורצים בסערה לגופינו: דופמין, אוקסיטוצין, סרוטונין וקורטיזול.


הורמונים אלו גורמים לנו לתחושה של פרפרים בבטן אנחנו מרגישים כמו שיכורים, בקסם או בכישוף, התאהבות זו מלווה בהרבה התרגשות ובלא מעט דרמות.


ההורמונים הללו שמפורשים בהתאהבות מעוררים את היצרים שלנו שמטרתם היא אחת: לגרום לעצמנו להנאה, לא לבן הזוג כי אם לעצמנו! כמובן שאנחנו מבינים שאם נתנהג בצורה "אוהבת " לשני אז נקבל את את אותו העונג=הנאה שאנו חפצים בו.ה.


לרוב בהתאהבות אנחנו עושים אידאליזציה לבן.ת הזוג ולא ממש רואים את המציאות כפי שהיא באמת. התחושה הזו של התאהבות ממכרת ממש כמו סם רק שלמצב הזה יש תאריך תפוגה.


מחקרים מדברים על בין 3 חודשים לשנה ושמונה חודשים וכאשר מגיע שלב התפוגה בעצם מגיע שלב ההתפכחות בו אנחנו מסתכלים על האהוב שלנו ולא ממש מבינים מה מצאנו בו ומה אנחנו עושים איתו.


אהבה זה סיפור אחר לגמרי, האוקסיטוצין הורמון האהבה מופרש בצורה איטית ומבוקרת. במצב של אהבה אנחנו בעצם אוהבים את התכונות של בן.ת הזוג שלנו, אנחנו מעריכים אותו/ה על מי שהוא/היא ומה שיש לו/ה להציע לעולם.


אדם אוהב הוא בעיקר אדם נותן. נותן תשומת לב והערכה, אמון ובטחון, מקום וכבוד. פחות לעצמו, יותר לבן או לבת הזוג. האוהב חושב בעיקר על השני, רוצה בטובתו, רוצה ומצפה שהוא יממש את היכולות שלו.


יחסים של אהבה נרקמים לאט בשונה מהתאהבות, כאשר תקשורת ישירה פתוחה וכנה היא המפתח, חוויות משותפות, אינטימיות ולא רק סקס, רגישות גמישות והקשבה הם המפתח לאהבה בריאה וארוכת טווח.כמובן שנשאלת השאלה האם התאהבות יכולה להוביל לאהבה?


והתשובה היא כן. התאהבות יכולה להפוך לאהבה וכדי שזה יקרה בני הזוג צריכים להשקיע בקשר שביניהם, לבחור להיות כנים אחד עם השני, גם ברגשות הפחות נעימים, להוריד מגננות, לייצר אינטימיות, לחוות ביחד, לקבל החלטה שהם זוג לכל דבר וענין, ללכת לארוחות משפחתיות ביחד, לתת ללא תנאי, לבחור להיטיב עם הבן.ת שלך, לתת את תשומת לב לפרטים הקטנים והגדולים מבלי להתפנקס כמו לשלוח ווטאצפ באמצע היום של "חושבת עליך" "כבר מתגעגע" "מה מכין לך לאכול בערב?" או בדיחה טובה, פשוט לתת לצד השני מקום בלב.


זה אפשרי.


שאלה נוספת היא האם קשר של אהבה יכול להתפתח ללא התאהבות?


והתשובה לזה היא כן, בוודאי.


ישנן דוגמאות רבות לקשרים שהתפתחו לאהבה גדולה ללא שלב ההתאהבות, למשל זוגות שנישאו בשידוך ללא הכרות מוקדמת והקשר התפתח לאט לאט לקשר של אהבה גדולה שמבוססת על בלעדיות, תקשורת טובה, כנות,כבוד הדדי, הערכה, בטחון רגישות וחברות.


ישנם גם זוגות שהחלו את הקשר מחברות טובה שעברה לפסים של אהבה.


מסקנות: אם אתם פוגשים אדם ועפים ניצוצות ביניכם, ממש מופע זיקוקים אין זה אומר שההתאהבות הזו תשרוד ותתפתח לאהבה אלא אם כן תשקיעו ותעבדו על הקשר.


ולחילופין אם אתם יוצאים לדייט ומרגישים שהדייט היה נחמד ולא יותר מזה, זה לא אומר שהקשר ביניכם אינו יכול להתפתח לאהבה.


צאו, תפגשו, תתעניינו, תהיו אמיצים וכנים, פתחו את הלב, שתפו, ספרו, תקשיבו, תראו את האחר, תתנו לו הרגשה שאתם שם, גם אם זה דייט ראשון, אולי לא תמיד יהיו שם ניצוצות אבל האפשרות לאהבה תמיד קיימת.


לפרטים על תוכנית הליווי וחיבור של MakingMatch לחצו כאן.

32 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול